O restauraci Kinokavárna

KINOKAVÁRNA ZNOVU ZVE na filmy s příchutí kávyInformace o kinokavárně nenajdete snad v žádné současné knize o Brnu. A že jich na prodejních pultech je. Jak však vypadá současnost a budoucnost tohoto kdysi jediného Brněnského kina s příchutí kávy během promítání?

fotografie k článku

Pokud dnes vstoupíte do zdejší restaurace s letní zahrádkou, osloví vás mimo jiné na stěnách pověšené dobové fotografie Libuše Šafránkové, Vladimíra Menšíka, Jiřího Slováka, Josefa Kemra. Tem o něco dříve narozeným se vybaví mimořádná nabídka vyhlášeného uzeného jazyka, tehdy v Brně téměř nedostupného. Ten, stejně jako dvojku červeného jste si mohli objednat prostřednictvím lampiček umístěných na každém stole. Stačilo rozsvítit a už k Vám přicupital číšník, jenž i cigaretu připálil. To vše samozřejmě během filmového představení."Od září chceme na tuto tradici navázet. K mání tedy bude opět chutný uzený jazyk, káva, nějaký ten drink a dokonce i místečko pro kuřáky se tu najde." Nekuřáci však nemusejí mít obavy, neboť půjde o vymezený prostor s dobrou klimatizací, která ale bude sloužit všem návštěvníkům," prozrazuje Ivo Čadílek, jeden z organizátorů programové skladby.

Světlá budoucnost

Při návštěvě promítací kabiny si připadáte spíše jako v technickém muzeu. Velmi staré promítačky (jedny z mála, na kterých se mohli vedle letních kin promítat také širokoúhlé filmy) jsou i nadále funkční a připravují se na opětovné zahájení zdejšího provozu. Otvírákem by měl být kultovní film Dědictví aneb... s Bolkem Polívkou v hlavní roli.

Do kinosálu se původně vešlo přes sto návštěvníků, neboť volná místa nabízely také galerka a balkónky, nyní se počítá s uspokojením do sta diváků. „Před devětaosmdesátým rokem rokem dělalo vstupné na nejlepší místa třiadvacet korun, v současné době bude cena lístku menší než v multiplexech,“ říká Pavel Caban, druhý z organizátorů.

Co se týká pestrosti nabízených filmů, plánuje se vedle běžných i nějaká ta občasná premiéra, komerční promítání, zábavné filmy, ale na své by si měli přijít i ti nejmenší ze škol i školek. Zajímavou nabídku slibují také projekce z produkce Čestmíra Kopeckého (Nuda v Brně, Hrubeš a Mareš jsou kamarádi do deště, Sluneční stát, Knoflíkáři, Návrat idiota), jenž jinak nemá příliš kladný vztah k zapůjčování filmů do běžných kin. Jenže právě kinokavárna by měla být výjimkou. „Jde lidově řečeno tak trochu o hospodské filmy,“ tvrdí Pavel Caban.

fotografie k článku

Samotný sál však nebude sloužit pouze milovníkům celuloidu. Počítá se rovněž s prezentací , soutěžemi mnoha sálových sportů. Už zde proběhlo domácí mistrovství ve snookeru, hrát by se měl i stolní tenis a další. Spolupráce bude probíhat také s malými divadelními scénami. Vystupovat budou v Kinokavárně i hudební kapely, živá hudba. Zatímco v přilehlých prostorách se již dnes nachází dětský koutek, mělo by být hned vedle letní zahrádky vybudováno venkovní hřiště s nějakou tou skluzavkou, prolézačkami. Na podzim bude pro zájemce připraveno dokonce vinobraní. Tvůrci počítají také s tím , že se přes webové stránky na program on-line podívají zájemci třeba i v Austrálii. „Promítat filmy by se měly dvakrát týdně, v neděli se počítá s českými komediemi, ale v rozumném čase tak, aby měli diváci prostor se připravit na první pracovní den nového týdne. Nešlo by o žádnou pozdní projekci,“ přesvědčuje Ivo Čadílek. Na své si přijdou rovněž příznivci diskoték (čtvrtek, pátek, sobota) včetně oldies párty.

Zdroj: Brno Business - časopis nejen o Brně a okolí - 3/2007

 
 
Webdesign / Tvorba webových stránek Brno